Nowe opisy:

Bałtyk
Podlasie

 

Info

  losowo wybrane zdjecie

Polecane strony:

- Księgarnia turystyczna-Bezdroża

Trasy rowerowe w okolicy Krzepic

Start

Trasy

Foto

Okolica, w której mieszkam (a więc północny zachód woj. śląskiego, na granicy z woj. opolskim i łódzkim )  posiada dobrą sieć dróg lokalnych o niewielkim natężeniu ruchu mechanicznego. Sprzyja to urządzaniu wycieczek rowerowych, tym bardziej, że teren ( w dużej mierze zachodni odcinek jury krakowsko - wieluńskiej ) jest zróżnicowany: liczne pagórki i atrakcyjny przyrodniczo: lasy sosnowe i mieszane, liczne łąki, rzeki: Warta i Liswarta. Na naszej stronie prezentuję propozycje tras dobranych i  przejechanych przez nas osobiście. Długość tras podaję w dużym przybliżeniu, gdyż nie mam czasu liczyć z mapą co do kilometra. Natomiast mapę trzeba sobie po prostu zakupić i wozić ze sobą, ponieważ nie sposób wypisać wszystkich skrzyżowań i zakrętów. Warto też pamiętać, aby wybierając się w trasę mieć ze sobą kilka podstawowych rzeczy jak: pompka, łatki i klej, zapasowa dętka,  imbus. Na opisywanym terenie nie ma typowej bazy turystycznej, jednakże jest on zamieszkały i w razie ostateczności można liczyć na pomoc okolicznych mieszkańców (ale z doświadczenia wiem, że mało kto ma w domu np. dętkę...).

Proponowane trasy:

Uwagi do wszystkich tras: przy wyborze uwzględniamy drogi o małym natężeniu ruchu, aczkolwiek mogą się zdarzyć odcinki kilkuset metrowe drogami głównymi.

1. z Krzepic do Ośrodka Harcerskiego w Załęczu Wielkim nad Wartą

Krzepice (0 km) - Danków (7 km) - Lipie (8 km) - Parzymiechy (13 km) - Załęcze Małe (18 km) - Załęcze Wielkie (23 km) - Ośrodek Harcerski w Załęczu Wielkim (26 km) - Załęcze Wielkie (29 km) - Załęcze Małe (34 km) - Parzymiechy (39 km) - Zajączki (44 km) - Krzepice (48 km)

długość trasy - ok. 50 km

Z Krzepic do Dankowa jedziemy drogą asfaltową Foto (w chwili obecnej - 2011 rok niestety niezbyt dobrej jakości - czyli dziura na dziurze), generalnie poprzez las. W Dankowie warto zobaczyć kościół św. Stanisława z XVI w. oraz ruiny zamku bastionowego, z XVII w.. Aby dotrzeć do kościoła i ruin zamku trzeba skręcić w pierwszą drogę asfaltową w lewo za mostem na Liswarcie. Foto Natomiast nasza właściwa trasa prowadzi drogą główną i skręca lekko w prawo w kierunku Lipia. Za Lipiem mamy mały podjazd, przejeżdżamy przez miejscowość Napoleon i docieramy do Parzymiech (na skrzyżowaniu prosto, jednak trzeba uważać bo jest tu nakaz ustąpienia pierwszeństwa). Po ok. 400 - 500 metrach skręcamy w prawo na Załęcze Małe. Mamy przed sobą niewielki podjazd zrekompensowany późniejszym zjazdem. W Załęczu Małym koło sklepu skręcamy w lewo na Załęcze Wielkie, po drodze też nas czeka jeden niewielki podjaździk. Foto W Załęczu Wielkim trzeba pilnować prawej strony, gdyż będziemy skręcać w wąską asfaltową uliczkę. Jest ona oznakowana - "Ośrodek Harcerski w Załęczu Wielkim" . Po przejechaniu mostu na Warcie skręcamy w lewo i jedziemy tak jak nas droga prowadzi, najpierw przez pole a potem las. Droga z początku asfaltowa, ale im dalej tym mniej asfaltu. W Ośrodku Harcerskim jest miejsce na ognisko na brzegu rzeki Warta. Foto Ośrodek obsługuje zarówno osoby prywatne, jak i grupy zorganizowane (wyżywienie, nocleg itp.), więcej informacji można znaleźć na stronie Ośrodka http://www.zalecze.pl/  . Natomiast, nawet nie korzystając z oferty Ośrodka, warto mieć swoje pożywienie i picie i urządzić sobie piknik na brzegu Warty. FotoDo Parzymiech wracamy tą samą trasą, następnie w Parzymiechach skręcamy w prawo w kierunku Krzepic. Zaraz po skręcie w prawo jest dosyć solidny podjazd.  Za to po ok. 2 km, mamy zjazd do samych Zajączek, właściwie jak się depnie na początku zjazdu, to dalej już nie trzeba pedałować. W Zajączkach skręcamy w prawo. Po ok. 4 km jesteśmy w Krzepicach.

Uwaga: Jakieś 2 km za skrętem od Parzymiech w kierunku Załęcza Małego, możemy sobie uatrakcyjnić trasę skręcając w polną dróżkę w lewo. Dotrzemy do okolicy prezentowanej na poniższych zdjęciach. Rybaczówka to dawna własność Potockich z Parzymiech. Niestety już jej nie ma, spłonęła w 2010 roku.

Rybaczówka Foto Foto
Foto Foto Foto
Foto Foto Foto

 

 

2. z Krzepic na Kucoby

Krzepice - Dankowice (8 km do skrzyżowania w Dankowicach Piaski) - Podłęże Królewskie - Podłęże Szlacheckie - Bodzanowice - Kiki - Kucoby (powrót tą samą trasą)

długość trasy - ok. 35 km, nie podaję dokładnych odległości w km, ponieważ mam starą mapę i tej trasy nie ma. Jak sobie kupię mapę aktualną to uzupełnię.

Z Krzepic kierujemy się w stronę wsi Dankowice. U wylotu Krzepic mijamy sztuczny zbiornik wodny Łezka (po lewej stronie). Jedziemy drogą przez las, a następnie przez pole, przejeżdżamy pod mostem kolejowym i docieramy do Dankowic, które są dosyć długie. Po drodze mijamy dwie kapliczki i bocianie gniazdo. Lekkim podjazdem docieramy do lasu a następnie czeka nas fajny zjazd. Na rozwidleniu dróg, kierujemy się drogą główną, lekko odbijającą w prawo. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, w kierunku Starokrzepic. Po ok. 1 km skręcamy w lewo na Podłęże Królewskie (jest drogowskaz). Trasa przez oba Podłęża jest lekko pagórkowata, więc są małe podjazdy i zjazdy. W Podłężu Szlacheckim znajduje się kaplica i kościół, jest też sklep (prawie naprzeciwko kościoła). Podłęża Szlacheckie i Królewskie rozdzielają łąki i pola ciągnące się przez ponad kilometr. Po dojechaniu do drogi głównej skręcamy w prawo i przez kilkaset metrów jedziemy trasą Olesno Śląskie - Częstochowa. Kilkadziesiąt metrów, po przejechaniu mostu na Liswarcie,  na wysokości sklepu, skręcamy w lewo. Jest to 5 km dróżka bardzo przyjemna dla rowerzysty wiodąca do samych Kucob. Na Kucobach w sezonie letnim działają dwa bary, jeden w "centrum" a drugi przy ośrodku wypoczynkowym oferującym również noclegi w domkach rozmieszczonych w lesie sosnowym (więcej informacji: http://www.urlopwpolsce.pl/miejsce.php?plid=1827 ). Sprostowanie - obecnie 2019 rok - leśny ośrodek wypoczynkowy jest nieczynny. Powrót tą samą drogą. Można jednak lekko zmodyfikować i po przejechaniu przez Podłęża, nie skręcać w prawo w kierunku Dankowic, tylko w lewo na Starokrzepice (przy dojechaniu do drogi głównej, w prawo). 

3. do rezerwatu Modrzewiowa Góra

Krzepice - Kuków - Janiki - Modrzewiowa Góra - Zwierzyniec

Startujemy z Krzepic w kierunku Panek. Foto Uwaga - na kwiecień 2011 coś po czym jedziemy teoretycznie powinno być drogą asfaltową, ale w praktyce drogi nie przypomina. Przejeżdżamy cały Kuków i na początku Janik, kilkadziesiąt metrów za przystankiem autobusowym skręcamy w lewo w drogę leśną.  FotoNa samym początku za skrętem obieramy dukt w lewo, można też jechać prosto, ale nie polecam (nasz wariant prowadzi wygodnym traktem przez las poprzecinany polanami, natomiast wariant prosto kluczy pomiędzy domostwami). W sezonie las ten obfituje w duże ilości jagód. Foto Po 2-3 km dojeżdżamy do leśniczówki i początku rezerwatu. Jest tu tablica informacyjna. Rezerwat został założony w 1957 r. celem ochrony lasu mieszanego z przewagą modrzewia. FotoW rezerwacie poruszamy się po dość szerokim trakcie. Żeby nie pobłądzić wystarczy trzymać się niebieskiego szlaku (jest to szlak rezerwatów przyrody, całość szlaku wynosi od 100 km i prowadzi od Blachowni do Chorzewa Siemkowice) .   Na trasie mijamy liczne tablice informacyjne i pasieki, jest też wiata, gdzie można odpocząć.  Foto Po dojechaniu do drogi asfaltowej skręcamy w lewo, na następnym skrzyżowaniu również w lewo (trzeba pamiętać o ustąpieniu pierwszeństwa).  Jedziemy przez Zwierzyniec II i Zwierzyniec I (albo I i II - nigdy nie pamiętam kolejności).  Foto Po dotarciu do skrzyżowania z drogą główną na Kukowie koło straży pożarnej skręcamy w prawo i wracamy do Krzepic.

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć rowerem po Krzepicach i okolicy

(kliknij na poniższe zdjęcie aby przejść do galerii)

 

Link do galerii